Naftna industrija Srbije je sa dve "bunker stanice" u Novom Sadu i Velikom Gradištu obezbedila sigurno snabdevanje brodova evrodizelom na Dunavu, a u planu je širenje na celom toku ove reke. Stanice su opremljene po evropskim standardima i NIS je pokrenuo ovu delatnost na važnim plovnim pravcima u Srbiji. Cena goriva je oslobođena PDV-a i akciza za strane i domaće brodove koji se kreću van teritorije Srbije. U Velikom Gradištu bunker-brod ima kapacitet 1.400 tona, a usidren je u blizini carinskog terminala na koji svakodnevno pristaje desetak stranih i domaćih brodova koji plove od Nemačke do Crnog mora. Planiran mesečni promet na ovom objektu je od 1.000-1.500 tona evrodizela. Bunker stanica u Novom Sadu ima kapacitet za evrodizel od 2.000 tona.
Naftna industrija Srbije je sa dve "bunker stanice" u Novom Sadu i Velikom Gradištu obezbedila sigurno snabdevanje brodova evrodizelom na Dunavu, a u planu je širenje na celom toku ove reke.
Mihajlo Đurović, direktor Sektora za bunkerisanje u NIS-u napominje da su stanice opremljene po evropskim standardima i da je NIS pokrenuo ovu delatnost na važnim plovnim pravcima u Srbiji.
- Cena goriva je oslobođena PDV-a i akciza za strane i domaće brodove koji se kreću van teritorije Srbije - kaže Đurović.
U Velikom Gradištu bunker-brod ima kapacitet 1.400 tona, a usidren je u blizini carinskog terminala na koji svakodnevno pristaje desetak stranih i domaćih brodova koji plove od Nemačke do Crnog mora. Planiran mesečni promet na ovom objektu je od 1.000-1.500 tona evrodizela. Bunker stanica u Novom Sadu ima kapacitet za evrodizel od 2.000 tona.
U NIS-u planiraju da ove godine počnu da rade još dve bunker stanice - u Smederevu i na granici sa Hrvatskom, u Bezdanu. U planu je i otvaranje malih bunker stanica za snabdevanje čamaca i jahti. Takođe, postoji niz zajedničkih projekata sa "Marin bunkerom", ćerkom kompanijom "Gasprom njefta" na tržištu Rumunije. Bunker stanice su opremljene najsavremenijom ekološkom opremom i ispunjavaju sve evropske HSE standarde.